Opinia și pozele făcute de el, le găsiți mai jos :):
„Povestea mea cu noul Smart - de Florin „Tataie” Nicolescu
De la inceput, vreau sa atentionez ca parerile exprimate in ceea ce urmeaza sunt personale si neavizate avand in vedere cunostintele mele (sarace) de mecanica. Sunt un simplu utilizator, iar ceea ce relatez in continuare sunt simple senzatii pe care le-am avut dealungul unei saptamani cat am fost impreuna cu noul Smart.
Intrebarile mele erau simple: noul Smart este mai bun decat anteriorul, asa cum ar fi normal? Unde s-a umblat? Ce s-a imbunatatit? Mentionez de asemenea, ca masina mea are aceeasi cilindree si putere cu masina primita pentru testare, 999 cmc si 71 CP, singura diferenta fiind cutia de viteze care este manuala la versiunea noua. Asa ca am comparat intre mere si mere, chiar daca soiurile erau diferite.
Caroserie
Interiorul
Spatiul este mai generos, iar “intimitatea” cu pasagerul din dreapta a disparut. Finisaje textile interesante optic, insa sincer, mi-e teama ca tapiteria se va putea agata foarte usor. Spatiul pentru portbagaj a crescut simtitor, iar accesul la compartimentul motor este mult mai facil.
Directie
Unghiul de bracare este INCREDIBIL! Iti permite o manevrare a masinii intr-o maniera de neimaginat. Senzatia pe care am avut-o a fost ca raman in urma masinii in momentul virajului.Chiar daca la 451, volanul se misca usor, exista si aici o imbunatatire semnificativa. Denivelarile din trafic sunt resimtite mult atenuat, practic confortul este mult imbunatatit.
Motorul
Concluzia finala este ca daca motorul anterior ar fi echipat caroseria actuala, repet, foarte reusita, probabil discutam despre un succes. In acelasi timp imi pun intrebarea: daca aceasta echipare nu face fata pe Fortwo, cum se descurca pe Forfour?






.jpg)
