duminică, 15 februarie 2015

Povestea mea cu noul Smart, de Florin Nicolescu

Tataie este membru vechi pe forumul SmartFan, conduce un 42 din 2007 și este pasionat de tot ceea ce înseamnă lucrul nemțesc, așa că atunci când am primit de la AutoKlass Smart-ul fortwo #1Edition a fost nominalizat, din oficiu, la test drive.

Opinia și pozele făcute de el, le găsiți mai jos :):


Povestea mea cu noul Smart - de Florin „Tataie” Nicolescu
De la inceput, vreau sa atentionez ca parerile exprimate in ceea ce urmeaza sunt personale si neavizate avand in vedere cunostintele mele (sarace) de mecanica. Sunt un simplu utilizator, iar ceea ce relatez in continuare sunt simple senzatii pe care le-am avut dealungul unei saptamani cat am fost impreuna cu noul Smart.


Intrebarile mele erau simple: noul Smart este mai bun decat anteriorul, asa cum ar fi normal? Unde s-
a umblat? Ce s-a imbunatatit? Mentionez de asemenea, ca masina mea are aceeasi cilindree si putere cu masina primita pentru testare, 999 cmc si 71 CP, singura diferenta fiind cutia de viteze care este manuala la versiunea noua. Asa ca am comparat intre mere si mere, chiar daca soiurile erau diferite.


Caroserie

La prima vedere mi s-a parut urata ca design si neatractiva, insa recunosc ca pana in cele din urma ne-am apropiat cumva si am sfarsit prin a o place cumva. Punctul forte al masinii in forma actuala este dupa parerea mea caroseria, care este cu totul alta. Au disparut in proportie de 99% toate deficientele vechiului model: inchiderea usilor este buna si a disparut sunetul acela sec de tabla pe tabla pe care il are vechiul model, hayonul este mult mai stabil si are o varianta de deschidere mai elaborata chiar daca te vei murdari in continuare pe maini cand masina este murdara din cauza ploii si a mizeriei de pe drumuri. Antifonarea cred ca este mai buna pentru ca zgomotul motorului nu te mai insoteste in habitaclu la fel.Senzatia generala este ca te afli intr-o cu totul alta masina.Am identificat un singur inconveniet care vine ca mostenire de la modelul anterior: pe undeva in coltul usii , in zoona manerului se strecoara aer si a ramas acelasi enervant suierat ca si la modelul 451 atunci cand se ruleaza la viteze peste 80km/h.Acesta este procentul ramas din cei 99%!

Interiorul


Spatiul este mai generos, iar “intimitatea” cu pasagerul din dreapta a disparut. Finisaje textile interesante optic, insa sincer, mi-e teama ca tapiteria se va putea agata foarte usor. Spatiul pentru portbagaj a crescut simtitor, iar accesul la compartimentul motor este mult mai facil.

Directie
Unghiul de bracare este INCREDIBIL! Iti permite o manevrare a masinii intr-o maniera de neimaginat. 
Senzatia pe care am avut-o a fost ca raman in urma masinii in momentul virajului.Chiar daca la 451, volanul se misca usor, exista si aici o imbunatatire semnificativa. Denivelarile din trafic sunt resimtite mult atenuat, practic confortul este mult imbunatatit.

Motorul


As fi preferat sa nu vorbesc despre asta, insa nu se poate. Ceva se intampla cu motorul cel nou. Sau cutia sau cu ...Masina asta nu trage si nu vorbesc de forjat aici. Masina a pierdut zvac-ul pentru care este cunoscuta. Am parcurs putin peste 500 de km cu ea din care mai mult de jumatate in afara orasului (Bucuresti – Brasov si retur) si povestea este aceeasi: o masina care parca ar avea nevoie de un alt motor. Consumul, de asemenea, reflecta neputinta motorului. Si nu cred ca diferenta in plus de 130 de kg este motivul. Sper ca modelul echipat cu o cutie automata sa ‘’stie’’ mai mult si mai bine.Mai multe nu spun pentru ca este trist. 

Concluzia finala este ca daca motorul anterior ar fi echipat caroseria actuala, repet, foarte reusita, probabil discutam despre un succes. In acelasi timp imi pun intrebarea: daca aceasta echipare nu face fata pe Fortwo, cum se descurca pe Forfour?

 



joi, 4 decembrie 2014

Ne vedem la București!

Lunar în București se întâmplă întâlniri ale clubului. Astfel de adunări mai prinzi și în Cluj, Timișoara, ocazional și în Sibiu.

La capitală unde suntem cei mai numeroși și cu cea mai mare vechime ne vedem în prima sâmbătă a fiecărei luni, de ani de zile. Excepție fac zilele de 1 mai și sărbătorile legale - asta dacă nu plecăm cu gașca Smart pe undeva :).

La ce să te aștepți dacă vii la un astfel de eveniment? Deobicei, la oameni care se agită și care se învârt în jurul buburuzelor împărtășind cât mai multe povești și încercând să afle de o rezolvare la o chestie sau de o soluție pentru un upgrade. Sau, cei mai timizi care fie au venit pentru prima oară și nu știu la ce să se aștepte fie sunt veniți pentru că vor să își cumpere un smart și fac cercetare înaintea marelui pas.

Așa că, fără a mai lungi vorba dacă sâmbătă ești prin București, te așteptăm de la ora 13, în zona Eroilor la Universitatea de Apărare Carol - cunoscută pentru alții ca Academia Militară. Rezervă mai multe ore pentru Smart Fan pentru că după ce înghețăm bine, mergem să bem un suc împreună la o locație simpatică și să punem țara la cale :)

Idei năstrușnice de marketing

Pasiunea pe care cei care conduc smart o pun în ceea ce fac este deja un lucru știut, unde mai pui că majoritatea celor care dețin o astfel de mașină au o creativitate fantastică :) așa că cine poate vorbi mai bine despre o astfel de mașină decât cei care o conduc?

Și, așa s-a născut campania cu bloggeri din America care își documentează drumurile iar Smart a transformat filmulețele în adevărate campanii de promovare.


Hai să o cunoaștem pe Aimee din San Francisco :)




marți, 22 octombrie 2013

Întâlnirea națională de toamnă - Târgu Jiu

Așa cum este obiceiul, de două ori pe an, gașca de SFR se adună la un loc să facă împărtășire de povești, să facă grătare și schimb de experiență despre ce înseamnă să conduci micul monstru :) Anul acesta, ne-am adunat în orașul lui Brâncuși și cu mic și cu mare ne-am bucurat de unul din ultimele weekend-uri călduroase, din octombrie.

Am apucat să vedem Peștera Muierii, să vedem Poarta Sărutului (aflată în restaurare), Coloana infinitului și niște peisaje superbe, cum doar în România întâlnești. Dar, cel mai important, ne-am adunat cu toții la pahare de vorbă și am petrecut până în zori în stil smartfan. Au venit fanii din Cluj, Timișoara, Tg Jiu și București :)


miercuri, 5 septembrie 2012

Smart times - Belgia 2012

Câştigarea concursului Smart de către doi dintre membrii SmartFan România a condus la prezenţa a 5 dintre membrii clubului în Belgia la SmartTimes. Acest lucru a ridicat prezența României la 2 evenimente internaționale Smart - Italia în 2011 și Belgia anul acesta.

Deși, nu am apucat să vedem foarte mult oraşul, ne-a plăcut diversitatea lui, contrastele, coloritul şi liniştea de dimineaţă. Arta, designul, vechiul şi modernul se împletesc şi fac împreună un oraş pe care nu îl poţi cataloga. Văzut din fuga smartului electric sau prin obiectivul aparatului de pozat, Antwerp este oraşul în care ploaia face parte integrantă din peisaj. Pavajele vechi de secole, cladiri din altă epocă stau alături de cladiri cu arhitectură modernă şi străzi la care se lucrează mereu…cam ca la noi :) însă totul este armonizat astfel încât cladirile noi să nu fie urâte în comparaţie cu cele vechi, iar cele bătrâne să nu pară părăsite în reflexia soarelui din termopanele celor mai tinere, proaspăt apărute în peisaj.

Ei bine, da, am avut soare. Cum spunea Cristina, gazda noastră vorbitoare de limba română de la Smart Times, e un lucru rar in Anvers (denumirea franceză a orașului) doua zile la rând soare. Noi, însă, am avut şi a fost cald şi bine așezonat cu o companie de zile mari. Indiferent de felul de om care erai sau de educaţia pe care o aveai, atunci când ajungeai la hangarul naval unde se desfăşurau "ostilităţiile" nu aveai cum să nu rămâi impresionat. Peste 1200 de smarturi străluceau în soare iar tricourile, sepcile, însemnele de club sau maşinile cât mai trăsnite îţi atrăgeau obiectivul aparatului foto ca un magnet!

Am încercat bicicleta electrică, am mâncat gaufre, am jucat fotbal dintr-un smart electric, am bătut lumea la circuitul de mini smarturi, ne-am revăzut prietenii sau am legat legături cu cei pe care îi știam doar din online, am cunoscut lume nouă.

Mulţumim celor de la Smart România, că au avut idea de a aduce și în țara noastră un astfel de concurs, sperăm să repete - acum dacă tot știu ce trebuie făcut :).

Ca în fiecare an, sâmbătă s-a făcut extragerea pentru a determina gazda următorului SmartTimes și deși numărul de voturi era aproximativ egal, soarta a condus să fie extras numele Elveției. Vom vedea dacă vom ajunge și noi acolo.

Am ales câteva poze pentru tine și am urcat filmul oficial al evenimentului.





























luni, 15 august 2011

Smart Times - Ricione 2011


Atunci când am aflat că Smart organizează Întâlniri Internaționale pentru pasionații de mașini, am zis că trebuie să mergem! Smart Times este un eveniment care se întâmplă în fiecare an, în altă țară care devine timp de 4 zile capitala mondială a buburuzelor.Cu acces liber dacă ajungi aici ai parte evenimente, piese de schimb și multe povestiri despre Smart.

Cum știrea a ajuns la noi pe ultima sută de metri anul trecut și ne-a fost imposibilă o mobilizare, ne-am pus ca țintă o prezență la evenimentul din 2011. Zis și făcut, am aflat unde se ține întâlnirea și imediat ne-am pus pe organizat excursia anului 2011 - Riccione, Italia. Luat cazare, calculat buget (undeva la 800 de euro de persoană) și de aprobat concediul pentru luna august. 

A sosit si luna august, si 3 membri ai clubului din Romania s-au pus pe drum, desi am luat-o in cea mai mare parte pe autostrazi, in grup majoritatea decide....am reusit sa suprindem o parte din frumusețiile țărilor pe care le-am traversat până în Italia. 

Ce ne aștepta în Riccione a fost o bucurie pentru orice suflețel de pasionat de smart: sute de iubitori ai acestei mașini care, la fel ca și noi, vorbesc de mașina pe care o conduc ca despre un membru al familiei. 

Deși, ale noastre: Jaded, Bod și Fiara erau, de departe, cele mai frumoase, nu ne-am putut opri să nu admirăm și restul mașinilor prezente acolo. Atitudinea celor prezenți era molipsitoare - pe nimeni nu interesa câți watti are mașina ta sau câte mii de euro te-au costat jențiile - lucruri, care în România, atârnă greu la întâlnirile de profil. La Smart Times pe toata lumea interesa cum ai ajuns să conduci un Smart și povestea dintre tine și mașină. Evident, că atunci când mașina îți este personalizată cu inimioare, cu strumfi sau pur și simplu cu mulți watti (gusturile nu se discută) starneai curiozitatea și lumea voia să afle mai mult. 

Și așa ca o scurtă menține printre lucrurile pe care le-am făcut și le-am văzut, a fost inclusă și o vizită la muzeul Ferrarri - asta ca să știi ce ai pierdut! :) Și, pentru 100 de euro, puteai închiria un bolid pentru jumătate de oră!

Cum România a fost pentru prima oara la acest eveniment ne-am bucurat de atenție. Acum, sperăm doar să reușim să facem rost de toate materialele în care clubul SmartFan România apare și să le urcăm aici :). Am discutat cu PR-ul evenimentului, am dat interviuri pentru revista Mercedes din Japonia, la transmisiuni TV și poziționarea ca ultima mașină care a plecat în convoiul de 300 de mașini care au vizitat zonele orașului în parada care se organizează la fiecare astfel de eveniment. 

Sperăm ca la anul, la Antwerp în Belgia, să revedem măcar o parte din prietenii pe care ni i-am făcut în cele 4 zile petrecute la Smarttimes Italia.

La minutul 1.42 al filmulețului oficial veți vedea mașina Bod, cu steagul României :)